Saturday, 4 February 2017

প্ৰসংগ অসনীয়া দৈনিক বাতৰি কাককত


সংকোচিত হৈছে নেকি অসমীয়া দৈনিক বাতৰি কাকতৰ পৰিসৰ???

শিৰোনামাটো দেখি আপুনি হয়তু ভাবিছে - কি কয় এইজনে? হয় জানো কথাটো??
অসমীয়া দৈনিক বাতৰি কাকত বোৰচোন ইখনৰ পাছত সিখন প্ৰকাশ হৈছে ৷ বহু কেইখনৰ "চাৰ্কোলেচন"ও ভাল ৷ কিন্তু??
কথাটো তাতেই ৷ অসমত যি কেইখন বাতৰি কাকতৰ দৈনিক বিক্ৰী ভাল মানে কাকতৰ ভাষাত "চাৰ্কোলেচন" ভাল সেই কেইখন বাতৰি কাকতে অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত পৃথক পৃথক সংস্কৰণৰ দিহা কৰিছে ৷ কাৰণ সকলোকে পুৱাৰ চাহ কাপৰ লগত বাতৰি লাগে ৷ যিটো গুৱাহাটীত প্ৰিন্টাৰ এটা বহাই কৰাতো অসম্ভৱ ৷ গতিকে সুবিধাজনক ঠাইত ছপাশাল বহুৱাই পুৱাতেই যাতে কাকত খন যোগান দিব পাৰে তাৰ বাবে এই ব্যৱস্থা ৷ নহ'লে দুপৰীয়া গুৱাহাটীৰ পৰা আহি পোৱা দৈনিক কাকত খন কোনো অঞ্চলত বুৰঞ্জী হৈ যায় গৈ ৷
     এইখিনি লৈকে ঠিকেই আছিল ৷ কিন্তু সংস্কৰণ ধৰ্মী হোৱাৰ লগে লগে যেন কাকতবোৰ সংকোচিত হৈ হে আহিবলৈ ধৰিছে ৷ একেখন কাকতৰে বিভিন্ন সংস্কৰণৰ বাতৰিও ভিন্ন ভিন্ন হ'বলৈ ধৰিলে ৷ ৰাইজৰ স্বাৰ্থলৈ পিঠি দি কাকত বোৰে যি ঠাইৰ পৰা সংস্কৰণটো প্ৰকাশ পায় সেই অঞ্চলৰ বাতৰি সমূহক অগ্ৰাধিকাৰ দি কাকত সমূহক আঞ্চলিক ৰূপ এটালৈ লৈ গ'ল ৷ যাৰ ফলত অসমৰ এটা মূৰৰ খবৰ আন এটা মূৰৰ লোকে পঢ়িবলৈ নোপোৱা হ'ল ৷ ইফালে ইন্টাৰনেট সংস্কৰণটো আকৌ কোনোটো সংস্কৰণৰ লগতে নিমিলা হ'ল ৷ আঞ্চলিক সমস্যাবোৰ অঞ্চলতে সীমাবদ্ধ হ'বলৈ ল'লে ৷
     মানি লৈছো ৷ কিছুমান অঞ্চলৰ গাওঁ ভিত্তিক খবৰবোৰ সদৌ অসমৰ ৰাইজে নাজানিলেও চলে ৷ কিন্তু কাকত বোৰে অধিক বাতৰি প্ৰকাশ কৰি  চাৰ্কুলেচনৰ স্বাৰ্থত দিচপুৰে জানিব লগিয়া, সদৌ অসমৰ ৰাইজে জানিবলগিয়া বাতৰি কিছুমানো আঞ্চল ভিত্তি কৰি পেলাবলৈ ল'লে ৷ যাৰ ফলত দৈনিক বাতৰি কাকতবোৰ যেন অঞ্চল ভিত্তিক "লিফলেট"লৈ হে পৰিবৰ্তন হ'ল ৷
     অসম খনক স্বায়ত্ব শাসনেৰে সৰু সৰু ৰাজ্যলৈ পৰিবৰ্তন কৰি পেলোৱাৰ দৰে
দৈনিক বাতৰি কাকত বোৰেও সংস্কৰণমুখী তথা চাৰ্কোলেচনমুখী প্ৰৱণতাই পঢ়ুৱৈ সমাজক আঞ্চলিক ভিত্তিত ভাগ কৰি পেলালে ৷
    ইয়াৰ বিপৰীতে ইলেক্ট্ৰনিক সংবাদ মাধ্যম সমূহ গোলকীয় ৷ কাৰণ পৃথিৱীৰ যিকোনো এঠাইৰ দৰ্শকে এই মাধ্যমৰ যোগেদি একে সংবাদ লাভ কৰিব পাৰে ৷
     সেয়েহে প্ৰশ্ন উদয় হৈছে সংস্কৰণমুখীতাই অসমীয়া বাতৰি কাকত সমূহক সংকোচিত কৰি অনা নাইতু???

( একান্ত ব্যক্তিগত অনুভৱ)

No comments:

Post a Comment