Friday, 20 January 2017



নাটক হ'বঃ

এটা বাঁহৰ খুটাৰে ওপৰত তামোলৰ কামি দি সজা মঞ্চ ৷ তাৰ ওপৰত ধান খেৰ পাৰি দিয়া হৈছে ৷ কেৰ-মেৰ শব্দ নকৰিবলৈ ৷ ওপৰত ফটা তামীঘৰা দুটা ৷ বিদ্যুতৰ ব্যৱস্থা আছে বাবে দুটা ফ্লাড লাইট জ্বলোৱা হৈছে ৷ মঞ্চৰ কাষতে জুই একুৰা জ্বলাই কেইজনমানে জুই পুঁৱাইছে ৷ তাতে এখন নাটকৰ আখৰা চলিছে ৷ আজি ভৰ আখৰা ৷ নাটকখন লিখিছিলো মই ৷  মোৰ জীৱনৰ দ্বিতীয় খন পূৰ্ণাংগ নাট - "বৰ্ণবাদ" ৷ গতিকে মোকো মতা হৈছে আখৰালৈ ৷ "ন-পাম ৰেঙনী নাট্য সংঘ"
এচাম নাট ভাল পোৱা যুৱক-যুৱতীৰ দল ৷ নাটক কৰিব ৷ পিছে নাটক নাই ৷ কোনোবাই ক'লে মই নাটকৰ লগত লাগি থকা মানুহ ৷ গতিকে সংঘৰ কোনোবা এজন গৈ মোৰ ওচৰ ওলালগৈ ৷ বিনয়দা নাটক এখন দিয়ক ৷ আমি গাঁৱত কৰিম ৷ সোধিলো কেনেকৈ কৰিবা? ক'লে ভ্ৰাম্যমানৰ দৰে ৷ অলপ পৰ মনে মনে থকাৰ পাচত লাহেকৈ ক'লো ৷ ভাইটি নাটক কৰিবা বাৰু ৷ কিন্তু ভ্ৰাম্যমানৰ দৰে? ভ্ৰাম্যমান থিয়েটাৰ সমূহে ন মাহৰ বাবে তিনিখন নাটক লয় ৷ বাজেটো বহুত ৷ প্ৰথম শ্ৰেণীৰ নাট্য দলবোৰে এনিশাত প্ৰায় এক লাখ টকা কৈ লৈ নাট প্ৰদৰ্শন কৰে ৷ পাৰিবা জানো ভ্ৰাম্যমানৰ দৰে নাটক কৰিবলৈ ? ক'লো- নাটক কৰিব লাগে নিজৰ অৰ্থনৈতিক সামৰ্থ অনুসৰি ৷
নাটকৰ জড়়িয়তে সমাজলৈ  এক শুভবাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰাতো হ'ব লাগে নাটকৰ উদ্দেশ্য ৷ ল'ৰা জনে কি ভাবিলে ক'ব নোঁৱাৰো ৷ ক'লে - বিনয় দা আপোনালোকে যে কৰিছিল বৰ্ণবাদ নাটক খন সেই খনকে দিয়ক ৷ দিলো ৷
বিশ দিনমান গ'ল একো খবৰ নাপালো ৷ হঠাৎ ঘৰৰ মুখত মাৰুতী ভান এখন ৰ'ল হি ৷ নাট্য সংঘৰ সদস্য জনৰ লগত আৰু কেইজনমান যুৱক ৷ চাহ-তাহ দিয়াৰ অন্তত আগমনক উদ্দেশ্য সোধিলো ৷
ক'লে - আপোনাৰ নাটক খন জটিল ৷ কৰিব নোৱাৰিম বুলি ভাবিছিলো ৷ কিন্তু নাটক নাপালো ৷ সেই খনকে কৰিম বুলি ভাবিছো ৷ আপুনি ডাইৰেক্টশ্যন কৰি দিব লাগে ৷
         মই একেষাৰে নোৱাৰো বুলি ক'লো ৷ কাৰণ মোৰ  নাটক খন জটিল বুলি কোৱাৰ বাবে নহয় ৷ সময়ৰ অভাবৰ বাবে ৷ কাৰণ গাঁৱৰ মহিলা সকলে মে-ডাম-মে-ফিত নাটক কৰিব ৷ মই তাত লাগি থকাৰ বাবে সময় দিব নোৱাৰিম ৷ তাতে নিশা নিশা মোৰ ঘৰৰ পৰা প্ৰায় ৯ কিল'মিটাৰ নিগত গৈ নাটক শিকোৱাতো মোৰ স্বাস্থ্যয়ো নকয় ৷ গতিকে ক'লো তোমালোকে আৰম্ভ কৰা ৷ মই মাজে মাজে গৈ এপাক চাই দিম বাৰু ৷ কিন্তু সময় ওলিয়াব নোৱাৰিলো ৷ আজি আহিছো ৷ মানুহ বোৰৰ উৎসাহ দেখি ৷
ভৰ আখৰা চলিছে ৷ ২২ জানুৱাৰীত নাটক ৷ কেনো পৰিচালক নাই ৷ নিজে নিজে কৰিছে ৷ বাৰীৰ বাঁহ কাটি মঞ্চ সজাৰ পৰা ঘৰে ঘৰে গৈ ধন তোলা, চকী, তিৰপাল, শব্দ যন্ত্ৰ, পোহৰ সকলোৰে ব্যৱস্থা কৰা, নিশা নিশা আখৰা কৰা,  সকলোতে একেখিনি মানুহ ৷
      এৰা নাটক চৌষষ্ঠি কলাৰ ভিতৰত উৎকৃষ্ট কলা, দলীয় কৰ্ম ৷ প্ৰত্যেক মানুহৰে তেজত থাকে কলাৰ বীজ ৷ মানুহ সুন্দৰৰ পূজাৰী ৷ সেই বাবেই ইয়াত নাটক হ'ব ৷ মূল ধন কেৱল মনৰ ইচ্ছা ৷ এজাক সুন্দৰৰ আলিয়েদি খোজ দিব খোজা মানুহ আৰু এক অখ্যাত নাট্যকাৰৰ নাট আৰু এই মানুহ জাকৰ প্ৰচণ্ড ইচ্ছা শক্তি ৷ মুঠতে নাটক হ'ব ৷৷

No comments:

Post a Comment