Sunday, 15 January 2017

এটা বাতৰিৰ আঁতধৰি
জুয়ে পোৰা ৮৩ (অনুভৱ)

পুৱা সাৰ পাই কাকতত সমূহৰ ই-সংস্কৰণবোৰ চকু ফুৰাবলৈ আৰম্ভ কৰা বেছিদিন হোৱা নাই ৷ কাৰণ আমাৰ দৰে
মফচলীয় ঠাইবোৰলৈ স্মাৰ্ট ফোন অহা বছৰচেৰেক হ'ল যদিও 3জি সেৱা উপব্ধ হৈছে সৌ সিদিনাহে ৷ এৰা বৰ বেগেৰে দৌৰিছে প্ৰযুক্তিৰ পৃথিৱী ৷ আজিৰ পৰা দুটা দশক আগতে আমাৰ অঞ্চলটোত অতি আধ্যৱন্ত মানুহৰ ঘৰত হে টিভি আছিল ৷ তাকো বগা-ক'লা ৷ চেনেল মাত্ৰ এটা DD1 ( দূৰদৰ্শন১) আনটো চেনেল DD2 লগাবলৈ হ'লে  সুকীয়াকৈ এন্টেনা লগাব লাগে ৷ আৰু দেওবাৰে সম্প্ৰচাৰ হোৱা "ৰামায়ণ- মহাভাৰত" ধাৰাবাহিক কেইখন চাবলৈ গৃহষ্ঠই টিভিটোকে বাহিৰলৈ ওলিয়াই দিব লগাত পৰিছিল ৷ টিভিটো হৈ পৰিছিল সমূহীয়া সম্পদ ৷
কিন্তু আজি হাতৰ মুঠিতেই পৃথিৱী ৷ এণ্ডৰইড, উইণ্ডজ, আই ফোনৰ আৰু উন্নত ইন্টাৰনেট সংযোগৰ বাবে হাত থকা ম'বাইল ফোনটোতে বিচাৰি পাব পাৰি পৃথিৱীৰ সমস্ত খবৰৰ পৰা মনোৰঞ্জন, জ্ঞানৰ  সকলো তথ্য ৷
         যি সময়ত কাঁডৰ দৰে দৌৰিছে  পৃথিৱী ৷ সেই ক্ষণতে মই কৰ্মৰত নিয়মীয়া বাৰ্তাৰ পৃষ্ঠা জিলিকি থকা এখন ছবি আৰু বাতৰি এটাই ক্ষন্তেকৰ বাবে ভবাই তুলিলে ৷ আমি ক'ত আছো?? জৰাজীৰ্ণ দলঙৰ পৰা পৰি ছাত্ৰৰ মৃত্যু হোৱাৰ বাবে ক্ষুবদ্ধ ৰাইজে দলং জ্বলাইছে ৷
  সৰু বাতৰি ৷ বহুতৰ বাবে সাধাৰণ কথা ৷ কিন্তু এই বাতৰিটোৱে প্ৰতিনিধিত্ব কৰা নাই নে আমাৰ ৰাজ্য খনৰ উন্নয়ণৰ? ?
উন্নয়ণৰ প্ৰথম স্বৰ্ত যাতায়ত ব্যৱস্থাটোৱেই যদি পঁয়া লগা হয় , কি লাভ হাতৰৰ মুঠিতে পৃথিৱীখন পায়??
মনত পৰি গ'ল জুয়েপোৰা তিৰাশীৰ সেই দিন বোৰলৈ ৷ সেই সময়ত আন্দোলনকাৰী সকলে দলং জ্বলাই দিছিল ৷ কাৰণ আছিল গাঁৱলৈ যাতে CRPF ৰ গাড়ীবোৰ সোমাব নোৱাৰে ৷ আজি দলং জ্বলিছে উন্নয়ণহীতাৰ ক্ষোভত ৷ অসমবাসীয়ে উন্নয়ণৰ প্ৰথম স্বৰ্ত যাতায়ত ব্যৱস্থাটোৰ বাবে আন্দোলন কৰিব লগাত পৰিছে আজিৰ এই ডিজিটেল যুগত ৷ সঁচাকৈ পৃথিৱী যদি এখন গাঁৱলৈ ৰূপান্তৰ হৈছে তেন্তে এই দলং জ্বলাবলৈ বাধ্য হোৱা মানুহবোৰ
এই খন গোলকীয় গাঁৱৰে বাসিন্দা নহয় নে???

No comments:

Post a Comment